Euro Floorball Tour: Dominantné Švédky, Češky s jednou výhrou – 11.06.2017

Na švédskom Euro Floorball Tour, ktorého dejiskom bolo Malmö, dominovali florbalistky domácej krajiny. Okrem hlavných ženských reprezentácií sa odohral aj paralelný turnaj kategórie U19.

Reprezentácie, ktoré budú účastníkmi majstrovstiev sveta v Bratislave už na začiatku decembra (1. – 9.12.), sa pripravujú na šampionát medzinárodnými stretnutiami v rámci Euro Floorball Tour. Okrem hostiteliek zo Švédska figurovali v zozname zápasov aj národné tímy Česka, Fínska a Švajčiarska.

Úvodným zápasom prípravného turnaja s medzinárodnou účasťou bol súboj Fínska a Česka. V prvej tretine Češky ešte dokázali hrať vyrovnanú partiu, keď prehrávali len o gól 1:2. V druhom dejstve sa však prejavila kvalita fínskych florbalistiek, ktoré na svoje strelecké konto pridali ďalšie dva presné zásahy. Stav stretnutia ešte poslednýkrát upravili v 38. minúte na 5:1, na čo české reprezentantky už nedokázali zareagovať. Ich mladšie kolegyne podľahli svojim rovesníčkam v rámci U19 1:9.

Piatok: Fínsko 5:1 Česko (2:1, 2:0, 1:0)

Druhý piatkový duel sa odohral medzi domácim Švédskom a Švajčiarskom. Švédky začali tento súboj skutočne veľkolepo. Po úvodnom dejstve vyhrávali 4:0, pričom v 34. minúte bolo už 6:0. Čestný úspech Švajčiarok zaznamenala o dve minúty Fricková. V poslednej tretine potvrdilo svoju dominanciu v zápase Švédsko, keď pridalo ešte štyri góly a zvíťazilo vysoko 10:1. Medzi najväčšie hviezdy stretnutia patrila rozhodne Sofia Joelssonová, ktorá sa gólovo presadila štyrikrát, hetrik zaknihovala Malin Andreasonová. 19-ročné reprezentantky oboch krajín zviedli vyrovnanejší zápas, Švédsko vyhralo 8:4.

Piatok: Švédsko 10:1 Švajčiarsko (4:0, 2:1, 4:0)

V sobotu mali florbalistky Švajčiarska šancu na reparát proti trojbodovému Fínsku. Severanky však išli za víťazstvom hneď od začiatku. Po prvom dejstve vyhrávali 3:1 a ďalšie dva góly pridali v nasledujúcej tretine aj vďaka presilovej hre. Po znížení na 2:5 sa skóre upravovalo už iba na fínskej strane, kde sa zastavilo na čísle sedem. Kategória U19 bola pre Švajčiarsko krutejšia, mladé reprezentantky si odniesli debakel 2:10.

Sobota: Švajčiarsko 2:7 Fínsko (1:3, 1:2, 0:2)

Druhé sobotňajšie stretnutie patrilo domácej reprezentácii a Česku. To chcelo čo najviac potrápiť favorizované Švédsko. Prekvapenie sa však nekonalo, Švédky nadelili Češkám hneď v úvodnej tretine šesť gólov, zatiaľ čo Česko sekundovalo iba jedným presným zásahom. V druhej tretine zavelili Češky na obrat, podarilo sa im streliť štyri góly a znížili tak stav stretnutia na 5:7. Švédky nepripustili dramatizáciu, na začiatku posledného dejstva poistili náskok na 9:5 a zápas sa začal dohrávať. S blížiacim sa záverečným hvizdom Švédsko zaťažovalo české konto ďalšími gólmi. Domáce hráčky napokon triumfovali 13:5. Mladšia kategória U19 skončila podobne, Švédky nad Češkami zvíťazili 11:6.

Sobota: Švédsko 13:5 Česko (6:1, 1:4, 6:0)

Počas posledného hracieho dňa bojovali o predposlednú priečku reprezentácie Česka a Švajčiarska. Zápas sa po veľmi vyrovnanom priebehu aj tretinách dostal po remíze 5:5 až do nájazdovej lotérie. V nej mala rozhodujúce slovo Eliška Krupnová, ktorá strhla misky váh na českú stranu. Darilo sa aj mladším Češkám, tie vyhrali nad švajčiarskymi reprezentantkami 3:0.

Nedeľa: Česko 6:5pn Švajčiarsko (2:1, 2:3, 1:1 – 0:0, 2:1)

Čerešničkou na torte bolo záverečné severské derby Švédska s Fínskom. Domáce florbalistky začali opäť vo veľkom štýle. Za sebou nastrieľali päť gólov, čím si vytvorili skvelú východiskovú pozíciu do ďalšieho priebehu zápasu. A hoci sa obe zvyšné tretiny skončili 2:1 v prospech Fínska, Švédsko zvíťazilo 7:4 a stalo sa jasným víťazom Euro Floorball Cupu na domácej pôde. Kategória U19 sa niesla v podobnom duchu, Švédsko vyhralo 8:3 a taktiež sa radovalo z prvého miesta v tabuľke.

Nedeľa: Švédsko 7:4 Fínsko (5:0, 1:2, 1:2)

Tabuľka konečného poradia tímov na Euro Floorball Tour v Malmö:
1. Švédsko 3 3 0 0 30:10 9
2. Fínsko 3 2 0 1 16:10 6
3. Česko 3 1 0 2 12:23 3
4. Švajčiarsko 3 0 0 3 8:23 0


Zdroj foto: Per Wiklund/floorballtoday.com