Bude Švédsko dominovať aj v Bratislave? – 14.11.2017


Majstrovstvá sveta v Bratislave (1. – 9.12.) sa blížia a florbaloví priaznivci sa môžu tešiť na skvelé vystúpenia tých najlepších. Komu sa podarí triumfovať?

Svetový rebríček ženských florbalových reprezentácií a posledné svetové šampionáty hovoria jasnou rečou: Švédsko je na vrchole, za ním nasleduje Fínsko, Švajčiarsko a Česko. Postavenie a predvedené výkony na medzinárodných fórach tak dávajú hlavným aktérom veľkú šancu na úspech.

Vo švajčiarskom St. Gallene, ktoré hostilo majstrovstvá v roku 2011, potvrdzovali švédske reprezentantky svoju dominanciu až do finále. V ňom uspeli a počas celého turnaja neokúsili trpkosť prehry. Ich výsledky boli navyše suverénne. Po triumfe vo finále proti Fínsku mali skóre 102:5.

Fínkam, ktoré proti Švédsku nevedia nájsť úspešný recept, sa podarilo zdolať každý tím na šampionáte – okrem švédskej reprezentácie. Fínsko sa tak muselo uspokojiť so striebrom po nezdare 2:4.

Domáci výber Švajčiarska v súboji o tretiu priečku ťahal za kratší koniec. Proti bolo Česko, ktorému sa podarilo získať bronz vďaka výhre 3:2.

O dva roky neskôr sa v Ostrave uskutočnil ďalší svetový šampionát, počas ktorého vyhrávalo Švédsko všetko, čo sa dalo. „Tri korunky“ sa nezľakli ani rivala z Fínska, keďže vo finále triumfovali 5:1 a skompletizovali už štvrté majstrovské víťazstvo za sebou. Tretiu pozíciu si tentoraz vybojovali florbalistky Švajčiarska, ktoré vrátili Česku prehru z predošlého šampionátu.

V roku 2015 sa vo fínskom Tampere očakávali vyrovnané súboje. Počítalo sa s tým, že Fínsko by mohlo v domácom prostredí prelomiť švédske ťaženie. To sa však opäť nekonalo. Tradičný finálový zápas medzi Švédskom a Fínskom sa zopakoval, no po nájazdovej lotérii sa radovali znovu Švédky. Fínkam zostali iba oči pre plač, znovu nedosiahli na najvyšší stupienok. Stretnutie, ktoré rozhodovalo o bronzových medailách, napokon patrilo Švajčiarsku, ktoré pokorilo český výber.

Bude tak napínavé sledovať, či bude pokračovať švédska nadvláda aj v Bratislave alebo sa niektorý z popredných národných tímov dokáže presadiť v náročnej konkurencii.