Z kvalifikácie na majstrovstvá sveta: Amerika, Ázia a Oceánia – 20.11.2017

Reprezentácie z celého sveta bojovali o niekoľko miesteniek, ktoré zaručovali účasť na záverečnom šampionáte v Bratislave. V prvej časti sa zameriavame na kvalifikačné súboje národných tímov zo Severnej Ameriky a spoločnú kvalifikačnú púť Ázie a Oceánie.

Kvalifikácia Severnej Ameriky – Ontario, Kanada

Dve krajiny súperili o jedno miesto na majstrovstvá sveta 2017. Kanada a Spojené štáty americké zviedli vyrovnané kvalifikačné súboje. V prvom stretnutí sa viac darilo Spojeným štátom, ktoré ťahali predovšetkým Christine Lindberg a Marie Haggstrom – obe hráčky zaznamenali po štyri góly. Aj vďaka nim Kanada prehrala 5:9. Druhé zápolenie bolo vyrovnanejšie, zrodil sa nerozhodný výsledok 6:6. To znamenalo postup Spojených štátov na záverečný turnaj v Bratislave. Navyše tri Američanky, ktorými sú Lindberg, Haggstrom a Adelia Pennisi, ovládli individuálne štatistiky.

Záverečné umiestnenia:
1.Spojené štáty americké – kvalifikované
2.Kanada


Kvalifikácia Ázie a Oceánie – Wellington, Nový Zéland

Osem krajín sa zúčastnilo tohtoročnej ázijsko-oceánskej kvalifikácie. Postúpiť však mohla iba polovica. Systém kvalifikačných bojov spočíval v rozdelení tímov do dvoch skupín, pričom ich lídri sa automaticky kvalifikovali na šampionát. Krajiny, ktoré skončili ako druhé, vyzvali v štvrťfinálových zápasoch súpera z druhej skupiny – ten sa však musel umiestniť na tretej pozícii. Víťazi týchto duelov napokon postúpili do Bratislavy.

Japonská reprezentácia ovládla celú kvalifikáciu. Vďaka piatim triumfom za sebou sa Japonky bez problémov predstavia na medzinárodnom fóre, pričom ich dôležitou súčasťou bola Yui Goto ako najproduktívnejšia hráčka. Za päť zápasov strelila šesť gólov a stala sa druhou najlepšou hráčkou kvalifikácie s deviatimi bodmi.

Austrália odštartovala kvalifikáciu proti Thajsku a zverenkyne trénera Neila Anderesa zvíťazili 6:1. Druhým súperom bola Čína. Tím, ktorý nakoniec skončil ako posledný, utrpel vysokú prehru – 0:26. Aj keď sa Austrálii podarilo kvalifikovať sa, finálový zápas proti Japonsku prehrala 0:4.

Ďalšou krajinou, ktorá si zabezpečila postup na majstrovstvá sveta, je Singapur. Reprezentácia, pozostávajúca z mixu mladých a skúsených florbalistiek, skončila tretia. Singapurčanky zdolali Kórejskú republiku (5:3), Malajziu (8:0), Nový Zéland (7:1) a Thajsko (6:3). Hráčky pod taktovkou kormidelníka Khnga prehrali iba dva zápasy – proti Japonsku (2:3) a s Austráliou po nájazdovej lotérii (1:2).

Nováčikom v Bratislave bude Thajsko. Tamojšia federácia eviduje iba 400 hráčov s licenciou, preto je pre túto krajinu postup na záverečné podujatie veľkým úspechom. Thajsku sa podarilo preniknúť do vyraďovacích bojov ako druhý najlepší tím B-skupiny. V štvrťfinále Thajčanky vyzvali Kórejky a uspeli 5:4. Hoci sa im nepodarilo zvíťaziť nad singapurským výberom (3:6), na šampionát sa prebojovali zo štvrtého postupového miesta po prvý raz v histórii.

Záverečné umiestnenia:
1.Japonsko – kvalifikované
2.Austrália – kvalifikovaná
3.Singapur – kvalifikovaný
4.Thajsko – kvalifikované
5.Kórejská republika
6.Nový Zéland
7.Malajzia
8.Čína