IFF
 
     

EFC 2010

EuroFloorball Cup Final Round

Valmiera & Koceni, Latvia

5th - 9th of October 2010

Download match schedule (PDF)


Organiser´s official web page

Men´s Final Standings EFC 2010:

1. Storvreta IBK
2. 1. SC WOOW Vitkovice
3. SSV Helsinki
4. Tunet IBK
5. SV Wiler-Ersigen
6. RTU/Inspecta
7. SK Augur
8. Team Århus Floorball

Women´s Final Standings EFC 2010:

1. IKSU
2. Piranha Chur
3. Red Ants Rychenberg
4. SC Classic
5. Herbadent SJM
6. Rubene
7. Energa Olimpia Gdansk
8. Frederikshavn Bulldogs

Men Group A Standings
TeamMWTLGF-GAPTS
1.SSV Helsinki330024-76
2.Tunet IBK320118-144
3.RTU/Inspecta310218-212
4.Team Arhus30038-260
Men Group B Standings
TeamMWTLGF-GAPTS
1.Vitkovice321017-115
2.Storvreta320126-164
3.Wiler-Ersigen311116-113
4.SK Augur300312-330

Schedule & Statistics

Schedule & Statistics

Men´s Placement matches

Final Match
09.10. 18:00 Final: Vitkovice - Storvreta3-6
Bronze Match
09.10. 12:00 Bronze game: Tunet IBK - SSV Helsinki3-11
Semifinal 1
08.10. 17:00 Semi-final 1: SSV Helsinki - Storvreta3-4

Semifinal 2

08.10. 20:00 Semi-final 2: Vitkovice - Tunet IBK6-2

5th place
08.10. 19:00 5th place: RTU/Inspecta - Wiler-Ersigen7-13

7th place

08.10. 13:00 7th place: SK Augur - Team Arhus10-3

Women Group A Standings
TeamMWTLGF-GAPTS
1.IKSU330032-46
2.Classic320123-164
3.Rubene31027-202
4.Olimpia Osowa30037-290
Women Group B Standings
TeamMWTLGF-GAPTS
1.Piranha Chur330025-86
2.Red Ants Rychenberg320117-104
3.Herbadent310218-122
4.Bulldogs30035-350

Schedule & Statistics

Schedule & Statistics

Women´s Placement matches

Final Match
09.10. 15:00 Final: Piranha Chur - IKSU4-5
Bronze Match
09.10. 09:00 Bronze game: Classic - Red Ants Rychenberg3-4
Semifinal 1
08.10. 11:00 Semi-final 1: IKSU - Red Ants Rychenberg6-5

Semifinal 2

08.10. 14:00 Semi-final 2: Piranha Chur - Classic7-6 ot.

5th place
08.10. 16:00 5th place: Rubene - Herbadent1-10

7th place

08.10. 10:00 7th place: Bulldogs - Olimpia Osowa2-4

Scoring Leaders

Scoring Leaders All Matches of Men´s EFC
PlayerTeamMGAPTSPIM
1.Mikael JarviSSV Helsinki565110
2.Henrik StenbergStorvreta565112
3.Mika KohonenStorvreta564100
4.Milan TomasikVitkovice537104
5.Juho JarvinenSSV Helsinki58192
6.Ainars JuskevicsRTU/Inspecta44590
7.Runar SnellingenTunet IBK55380
8.Andro SoberSK Augur45386
9.Hannes OhmanStorvreta54482
10.Patrick GundersenTunet IBK53580
Scoring Leaders All Matches of Women´s EFC
PlayerTeamMGAPTSPIM
1.Katriina SaarinenClassic586142
2.Anet JarolimovaHerbadent455102
3.Mirca AndereggPiranha Chur54590
4.Corin RuttimannPiranha Chur54592
5.Therese AnderssonIKSU46282
6.Tereza UrbankovaHerbadent45380
7.Victoria WikstromIKSU44480
8.Adrianna KwiecinskaOlimpia Osowa44484
9.Andrea GidlundIKSU53580
10.Nina RantalaClassic52680

Show All

Show All

Men´s All Star team 2010

Women´s All Star team 2010

Goalkeeper: Roman Ciompa, WOOW Vitkovice (CZE)
Left Defender: Jesper Berggren, Storvreta IBK (SWE)
Right Defender: Jan Jelinek, WOOW Vitkovice (CZE)
Center forward: Milan Tomasik, WOOW Vitkovice (CZE)
Left forward: Mikael Järvi, SSV Helsinki (FIN)
Right forward: Henrik Stenberg, Storvreta IBK (SWE)
Goalkeeper: Jonna Mäkihonko, SC Classic (FIN)
Left Defender: Silvana Nötzli, Red Ants Rychenberg (SUI)
Right Defender: Irja Lahtinen, SC Classic (FIN)
Center forward: Cassandra Edberg IKSU (SWE)
Left forward: Mirca Anderegg, Piranha Chur
Right forward: Victoria Wikström, IKSU (SWE)

Qualification tournaments for the EFC Final Round:

- EFCQ East: SK Augur, Estonia (Men) and Energa Olimpia Osowa Gdansk, Poland (Women) qualified

- EFCQ West: Tunet IBK, Norway (Men) and Frederikshavn Bulldogs FC, Denmark (Women) qualified

- EFCQ Top 4: Storvreta IBK, Sweden (Men) and Red Ants Rychenberg Winterthur, Switzerland (Women) qualified

Floorball Tweets

IFF Facebook

IFF Flickr      Instagram