IFF
 
     

News

Watch EFC 2017 on IFF YouTube!

The EuroFloorball Cup will be played 17th - 21st of October in Valmiera, Latvia.The EuroFloorball Cup 2017 will begin tomorrow a... — 16.10.2017

EFC 2017 Team Presentations - Men

Six teams will compete in the Women‘s category of EuroFloorball Cup 2017. The EF... — 11.10.2017

EFC 2017 Team Presentations - Women

Six teams will compete in the Women‘s category of EuroFloorball Cup 2017. The EFC is played in Vidze... — 10.10.2017

Eurofloorball Cup 2017

EuroFloorball Cup 2017
Vidzemes Olimpiskais centrs
Valmiera, Latvia
17th - 21st October 2017


The EuroFloorball Cup is the championship tournament for the 5th and lower ranked European national club champions and is played with 6 teams for both men and women (12 teams in total).

The winners of EFC 2017 will each receive 5,000 CHF prize money.

Women


Group A Group B
Nauka-SAFU-NT (RUS) Interplastic Olimpia Osowa Gdansk (POL)
SK 98 Pruske (SVK) Rubene (LAT)
FK Kekava (LAT) CDE El Valle (ESP)

  

Match schedule - Women

17.10. 11:30 Group A: Pruske - Nauka
17.10. 14:15 Group B: CDE El Valle - Rubene
18.10. 11:30 Group B: Gdansk - CDE El Valle
18.10. 14:15 Group A: FK Kekava - Pruske
19.10. 11:30 Group A: Nauka - FK Kekava
19.10. 17:00 Group B: Rubene - Gdansk
20.10. 11:00 Semifinal 1 Women: 1st of Group A - 2nd of Group B
20.10. 14:00 Semifinal 2 Women: 1st of Group B - 2nd of Group A
21.10. 10:00 5th place Women: 3rd of Group A - 3rd of Group B
21.10. 16:00 Final Women: Winner of Semifinal 1 Women - Winner of Semifinal 2 Women

Standings - Group A Women
TeamMWTLGF-GAPTS
1.Nauka00000-00
2.Pruske00000-00
3.FK Kekava00000-00
Standings - Group B Women
TeamMWTLGF-GAPTS
1.Gdansk00000-00
2.Rubene00000-00
3.CDE El Valle00000-00

Scoring leaders - Women

No data.

Show All

Goalkeeper Statistics - Women

No data.

Show All

Men


Group A Group B
Slevik IBK (NOR) Betsafe/Ulbroka (LAT)
Nizhegorodets (RUS) EMU SK (EST)
FBK Valmiera (LAT) Phoenix Fireball (HUN)

  

Match schedule - Men

17.10. 17:00 Group B: Ulbroka - Phoenix
17.10. 19:45 Group A: Nizhegorodets - Valmiera
18.10. 17:00 Group A: Slevik - Nizhegorodets
18.10. 19:45 Group B: EMU - Ulbroka
19.10. 14:15 Group B: Phoenix - EMU
19.10. 19:45 Group A: Valmiera - Slevik
20.10. 17:00 Semifinal 1 Men: 1st of Group A - 2nd of Group B
20.10. 20:00 Semifinal 2 Men: 1st of Group B - 2nd of Group A
21.10. 13:00 5th place Men: 3rd of Group A - 3rd of Group B
21.10. 19:00 Final Men: Winner of Semifinal 1 Men - Winner of Semifinal 2 Men

Standings - Group A Men
TeamMWTLGF-GAPTS
1.Slevik00000-00
2.Nizhegorodets00000-00
3.Valmiera00000-00
Standings - Group B Men
TeamMWTLGF-GAPTS
1.Phoenix00000-00
2.EMU00000-00
3.Ulbroka00000-00

Scoring leaders - Men

No data.

Show All

Goalkeeper Statistics - Men

No data.

Show All

IFF Social Media channels:


Floorball Tweets

IFF Facebook

IFF Flickr      Instagram